Osteochondróza

Osteochondróza nespôsobuje bolesť, ale zároveň je možná bolesť s osteochondrózou. Na prvý pohľad zvláštna situácia. Ale po prečítaní tohto článku sa stanete skutočným odborníkom nielen na túto problematiku, ale aj na: Čo je osteochondróza? Aké sú dôvody? Aké sú príznaky a znaky? Ako diagnostikovať osteochondrózu? Aká účinná liečba existuje? Čo je súčasťou prevencie tohto ochorenia? A tiež v mnohých iných otázkach.

Čo je osteochondróza?

Aby ste pochopili, čo je osteochondróza, musíte sa trochu ponoriť do histórie. Termín zaviedol v roku 1928 Christian Georg Schmorl. Zaujímavosťou však je, že Schmorl bol patológ a ako viete, nemal sa koho opýtať: „Kde to bolí? (prepáčte za čierny humor). Schmorl pri štúdiu patologického materiálu objavil dovtedy neznáme zmeny na spojení kosti a chrupavky, najmä v oblasti platničiek chrbtice. Po opísaní týchto zmien ostávalo už len vymyslieť im názov. Aby to urobil, vzal latinské slovo „kosť" / os a grécke slovo „chrupavka" / chondros a ich kombináciou dostal termín osteochondróza.

Čo je osteochondróza, čo presne nazval Schmorl toto slovo? Ukazuje sa, že to vôbec nie je bolesť a vo všeobecnosti to nie je pocit. Slovom osteochondróza Schmorl označil tieto tri zmeny:

  • znížená výška medzistavcového disku;
  • subchondrálna skleróza;
  • okrajové kostné výrastky.

Preložené do bežného jazyka to znamená, že výška platničky sa zmenšila a povrch stavca susediaceho s platničkou zhustol a narástol do tvaru ráfika. To je osteochondróza v pôvodnom význame, ktorý do nej vložil Christian Georg Schmorl.

Ochorenie osteochondróza

príznaky osteochondrózy

Venujme ešte raz pozornosť tomu, že Schmorl nepopísal chorobu osteochondrózu, ale iba zmeny tkaniva, a to sú rôzne veci. Pojem „choroba" je oveľa širší, zahŕňa ťažkosti, symptómy, laboratórne a rádiologické zmeny, metódy liečby a prevencie.

Ale Schmorl o ničom takom nepísal a vo všeobecnosti nepovažoval osteochondrózu za chorobu. Ale prečo je potom zvykom hovoriť, že osteochondróza je choroba, zaujímať sa o príčiny jej výskytu, jej príznaky, symptómy a liečbu osteochondrózy?

Faktom však je, že Schmorl mal nasledovníkov. Rozhodli sa teda zistiť, ako sa prejavuje osteochondróza a aké príznaky trápia človeka? V dôsledku toho sa zistilo, že samotná osteochondróza nespôsobuje priamo bolesť, rovnako ako iné pocity. To bolo vysvetlené skutočnosťou, že v stavcoch a diskoch nie sú žiadne receptory bolesti. A keďže neexistujú žiadne receptory, nemôže existovať žiadna bolesť. To sa dá ľahko pochopiť na príklade vlasov a nechtov – pri ich strihaní tiež nie sú žiadne receptory ani bolesť.

Druhým dôležitým objavom bolo, že osteochondróza je súčasťou všeobecného degeneratívneho procesu, ktorý pokrýva všetky naše orgány a tkanivá. Dystrofia je porušením výživy tkanív na bunkovej úrovni, trvá celý život a postupne starne naše telo. To znamená, že osteochondróza je v podstate súčasťou procesu starnutia. Ale ako viete, na detailoch záleží. A detaily sú, že nie všetky degeneratívne procesy sú také bezbolestné ako osteochondróza. Najmä dystrofická patológia svalov obklopujúcich chrbticu je takmer vždy spojená s bolesťou. Koniec koncov, svaly, na rozdiel od stavcov a diskov, majú receptory bolesti. Typickým príkladom je myofasciálny syndróm. Zvyčajne sa vyskytuje paralelne s osteochondrózou a je bolestivá. Teraz si pamätajte, na začiatku článku sme povedali, že samotná osteochondróza nespôsobuje bolesť, ale bolesť je možná? Takže presne tieto prípady, keď sa k bezbolestnej osteochondróze - rovnakému myofasciálnemu syndrómu - pridá bolestivá patológia, dokonale vysvetľujú význam toho, čo bolo povedané.

typy osteochondrózy

Môžete sa opýtať, kde je odpoveď na otázku, prečo je zvykom hovoriť, že osteochondróza je choroba? No, vlastne, už sme sa k tomu priblížili. Faktom je, že hoci samotná osteochondróza nie je v skutočnosti chorobou, ale je východiskovým bodom pri štúdiu degeneratívnych procesov, slovo „osteochondróza" sa v našom jazyku zakorenilo natoľko, že sa časom stalo slangový zovšeobecňujúci názov pre všetky choroby chrbtice.

Príčiny osteochondrózy

Dôvody možno rozdeliť na vonkajšie a vnútorné.

Medzi vnútorné (endogénne) príčiny patrí v prvom rade degeneratívny proces, o ktorom sme hovorili vyššie. Patrí sem aj genetická predispozícia, ako aj hormonálne, minerálne, vitamínové, bielkovinové a iné metabolické poruchy, v dôsledku ktorých kostné a chrupavkové tkanivo nedostáva potrebnú výživu. Všetko sú to takzvané biologické faktory, ktoré sa, samozrejme, dajú ovplyvniť, ale je to dosť náročné a drahé. Napriek tomu existujú jednoduché a lacné spôsoby, ktoré vám umožnia dosiahnuť nemenej presvedčivé výsledky odstránením iba vonkajších príčin.

Za vonkajšie (exogénne) dôvody sa považuje sedavý spôsob života, zlý tréning chrbtového korzetu, mikrotraumy chrbta a chrbtice, nedostatočná fyzická aktivita, hrbenie, „sedavé" zamestnanie, neustále stresové situácie, nedostatok preventívnych návštev. k chiropraktikovi a oveľa viac.

Ako vidíte, vonkajšie dôvody sú z veľkej časti spôsobené buď našimi nesprávnymi činmi, napríklad nízkou fyzickou aktivitou, alebo našou nečinnosťou a zanedbávaním nášho zdravia, napríklad ignorovaním prevencie.

Súhlasíte s tým, že vonkajšie príčiny sa dajú oveľa ľahšie odstrániť ako vnútorné. Samozrejme, sú pacienti, ktorí sa bez medikamentóznej liečby z vnútorných príčin nezaobídu, no je ich len málo. Vo väčšine prípadov stačí zbaviť sa vonkajších príčin osteochondrózy, aby sa dosiahli presvedčivé výsledky pri nižších nákladoch. To si bude vyžadovať trochu sebadisciplíny, základnú fyzickú aktivitu a pravidelné návštevy chiropraktika.

Symptómy a príznaky osteochondrózy

Symptómy a príznaky sú zvyčajne rozdelené na tie, ktoré sa vyvíjajú v samotnej chrbtici, a tie, ktoré sú extravertebrálneho charakteru.

Aké sú podľa vás príznaky osteochondrózy, ktoré spôsobujú viac problémov? V skutočnosti tu veľa závisí nielen od samotných symptómov, ale aj od iných faktorov: veku, hmotnosti, prítomnosti sprievodných ochorení u pacienta atď.

Ale, vráťme sa k príznakom vertebrálnej osteochondrózy: ako sme povedali, sú vertebrálne, nazývajú sa aj vertebrálne a extravertebrálne - extravertebrálne. Extravertebrálne symptómy sa zase delia do dvoch skupín – reflexné a radikulárne symptómy osteochondrózy.

Pre jednoduchosť je táto klasifikácia symptómov chrbta najlepšie znázornená takto:

  • Stavovce/stavcové
  • Extravertebrálne/extravertebrálne: radikulárne symptómy a reflexné symptómy

Medzi spinálne príznaky osteochondrózy patrí zakrivenie chrbtice (nezamieňať so skoliózou), lokálna bolesť, svalové napätie a zhoršená pohyblivosť.

Radikulárne symptómy sa vyskytujú v dôsledku účinkov na nervy vystupujúce z chrbtice. To sa prejavuje znížením reflexov, svalovou slabosťou, poruchou citlivosti a radikulárnou bolesťou.

A tu je potrebné vysvetliť, že všetky naše stavce, disky a „korene" majú určité označenie. Preto môžeme hovoriť o radikulárnych symptómoch iba vtedy, keď všetky tieto symptómy a znaky jasne naznačujú špecifický „koreň", a nie vtedy, keď sa akákoľvek bolesť „z buldozéra" nazýva radikulárna.

Veľmi zriedkavé, ale nebezpečné príznaky a symptómy osteochondrózy sú paréza, paralýza a narušenie panvových orgánov. Naznačujú vývoj mŕtvice chrbtice. Ide o vážnu komplikáciu osteochondrózy, pri ktorej sú postihnuté radikulárne tepny.

štádia osteochondrózy

Reflexné symptómy v prvom rade závisia od toho, ktorá časť chrbtice je postihnutá. Podľa štatistík je najčastejšie postihnutá krčná chrbtica.

Podstatou cervikálnej osteochondrózy je veľké množstvo reflexných symptómov. Bolesť v krku, zadnej časti hlavy a oblasti goliera. Chrumkanie stavcov, svalové napätie a ťažkosti s pohybom. Bolesť hlavy. Závraty. Intrakraniálny tlak. Ranná stuhnutosť. Necitlivosť, mravčenie, husia koža a slabosť v rukách. Bolesť v ramenách a pod lopatkou. Pálenie medzi lopatkami a v oblasti srdca (pripomínajúce angínu). Necitlivosť rúk alebo prstov. „Hrudka" v oblasti siedmeho krčného stavca. Dočasné stmavnutie alebo „plaváky" v očiach. Hluk alebo zvonenie v ušiach. Nevoľnosť, dokonca vracanie. Tlakové rázy. Stav pred mdlobou. Hrudka v krku s osteochondrózou, oslabenie hlasu, chrapot, pocit nedostatku vzduchu, problémy s prehĺtaním a bolesť hrdla s osteochondrózou - to všetko sú celkom bežné reflexné príznaky. Môžu sa vyskytnúť aj poruchy spánku, častá nespavosť a pocit únavy ráno. Všeobecná slabosť. Podráždenosť. Rýchla únavnosť.

Ako môžete vidieť, príznaky a príznaky ochorenia s osteochondrózou sú veľmi rôznorodé. To platí najmä pre reflexné príznaky.

Diagnóza osteochondrózy

Diagnóza je kľúčom k správnej liečbe. Moderné hardvérové diagnostické metódy umožňujú presne potvrdiť túto diagnózu. Ako viete, MRI a CT sa považujú za najpresnejšie vyšetrenia. Ale ako predtým, hlavným faktorom pri stanovení diagnózy zostáva klinická diagnóza. To je, keď skúsený lekár porovnáva údaje z najmenej troch zdrojov: sťažnosti pacienta, výsledky MRI a symptómy, ktoré boli zistené počas vyšetrenia.

Tento prístup k diagnostike vám umožňuje stanoviť presnú diagnózu a vypracovať individuálny program účinnej liečby.

zdravú a chorú chrbticu

Účinná liečba osteochondrózy

Účinná liečba osteochondrózy je možná len s prísnym dodržiavaním vedeckého prístupu. To znamená, že správne stanovenie priorít je potrebné predovšetkým pri výbere hlavných a pomocných typov liečby vertebrálnej osteochondrózy.

Aká je podľa vás najdôležitejšia liečba? Na odpoveď na túto otázku nemusíte byť lekár. Môžete sa riadiť iba logikou. Osteochondróza je patológia muskuloskeletálneho systému. Tento systém má biomechanickú povahu. Kľúčové slovo je „mechanické". V dôsledku toho mechanické poruchy vyžadujú rovnaké – mechanické – metódy liečby. Preto je hlavným typom liečby osteochondrózy manuálna terapia. Ideálne sa hodí na obnovu biomechaniky pohybového aparátu. A pomocné metódy zahŕňajú lieky, fyzioterapiu, masáže, cvičebnú terapiu atď. A je tiež dôležité vedieť, že spomedzi všetkých typov manuálnej liečby je najbezpečnejším typom jemná manuálna terapia. Svojou účinnosťou, šetrnosťou a bezpečnosťou prevyšuje konvenčnú manuálnu terapiu. Aby ste pochopili, čo zahŕňa liečba osteochondrózy chiropraktikom, musíte vedieť, že medzistavcové platničky sú jedinou časťou tela, ktorá nemá cievy a je vyživovaná vďaka správnemu fungovaniu chrbtových svalov. Zlyhanie vo fungovaní týchto svalov okamžite zhoršuje výživu platničiek. A ako sme povedali na začiatku článku, podvýživa je práve ten degeneratívny proces, ktorého súčasťou je osteochondróza.

Efektívna liečba jemnou manuálnou terapiou sa zásadne líši od klasickej manuálnej terapie. Vôbec nejde o „prestavbu stavcov", ako si niektorí ľudia myslia – je to niečo úplne iné. Jemná manuálna terapia je celý systém špeciálnych metód vplyvu, ktoré odstraňujú svalové kŕče a napätie. Vráťte svaly do ich normálnej fyziológie a zlepšite výživu platničiek.

Pozorovanie lekárom zahŕňa tri fázy:

  1. Konzultácia. Lekár zistí, aké symptómy pacienta trápia, objasní anamnézu, preštuduje zdravotnú dokumentáciu pacienta, analyzuje snímky a určí povahu ochorenia.
  2. Diagnostika. Vykonáva dôkladné vyšetrenie a klinické vyšetrenie pacienta: vizuálna a myofasciálna diagnostika; palpácia napätých svalov a bolestivých stavcov; neurologické reflexné testovanie a testovanie svalov.
  3. Liečebný plán. Na základe anamnézy aktuálneho ochorenia, údajov z vyšetrenia, ako aj výsledkov klinického vyšetrenia pacienta lekár stanoví diagnózu a vyberie možnosti liečby. Lekár pacientovi podrobne povie o podstate choroby a princípoch liečby a odpovie na všetky otázky pacienta.

Prevencia osteochondrózy

Aby sa zabránilo relapsom, je potrebná prevencia. Aby ste to dosiahli, musíte vytvoriť pohodlné podmienky pre prácu a odpočinok. Udržujte fyzickú aktivitu. Vyhnite sa prepracovaniu. Sledujte správnu výživu a hmotnosť. Hlavnou vecou však nie je zanedbávať svoje zdravie.

Pamätajte, že prevenciou je predovšetkým lekársky dohľad a včasná náprava pohybového aparátu. Skúste navštíviť chiropraktika aspoň raz za tri až šesť mesiacov. Tým sa znížia rizikové faktory a včas sa odstránia všetky porušenia. Pokročilá osteochondróza vedie ku komplikáciám - výčnelkom a herniáciám disku. Na toto nezabudni. Dávaj na seba pozor!