Bolestivé a akútne bolesti chrbta v bedrovej oblasti: príčiny a ako liečiť

Ľudské telo často prudko reaguje na preťaženie a stres, najmä po 30 rokoch. Pocit ťažkosti, akútna bolesť chrbta v bedrovej oblasti sú všetky príznaky stresu alebo signály nástupu závažných patológií, takže by ste ich nemali jednoducho ignorovať. Prečo bolí chrbát a ako ho liečiť?

Bolesť chrbta v bedrovej oblasti ženy

Symptómy

Náročnosť správnej diagnózy spočíva v tom, že sa takto môže prejaviť množstvo chorôb a môže ísť aj o reakciu organizmu na rôzne vonkajšie a vnútorné dráždivé faktory.

Zistenie, prečo chrbát bolí, a stanovenie správnej diagnózy pomôže správnemu rozboru symptómov, ktoré sú veľmi rôznorodé.

Kde sa nachádza pás? Toto je oblasť chrbta, ktorá zachytáva územie od kostrče po rebrá, ktorá obsahuje veľa nervových zakončení a je rozdelená na 2 polovice chrbticou.

Na stanovenie správnej diagnózy je potrebné posúdiť lokalizáciu nepríjemných pocitov:

 1. Nad pásom, vpravo alebo vľavo - takýto príznak môže byť indikátorom zápalu vnútorných orgánov: pečene (na pravej strane) a obličiek (vpravo alebo vľavo tesne nad pásom). Môžu byť tiež spôsobené hepatitídou, zlyhaním pečene, polycystickou chorobou, rakovinou, pyelonefritídou. V prípade zápalu obličiek môže nepríjemný pocit vyžarovať do brucha a hypochondria.
 2. Pod pásom - takéto príznaky charakterizujú problémy s chrbticou (lumbago, hernia, zakrivenie), menštruačné kŕče a ochorenia pohlavných orgánov u žien, čriev, zápaly slepého čreva a urogenitálneho systému u mužov.

Dôležité! Nepríjemné pocity v chrbte môžu pôsobiť ako dôsledok zápalu v tele a vážnych problémov.

Je tiež dôležité posúdiť povahu bolestivých pocitov:

 1. Streľba je príznakom zovretého sedacieho nervu. Pri zápale tohto nervového procesu na chrbte sa objavuje pocit pálenia, streľba alebo brnenie a ich trvanie a sila sa môžu líšiť. Zhoršuje ich najmä zmena polohy tela, takže človek môže zotrvať najčastejšie len v jednej polohe.
 2. Ostrá bolesť v dolnej časti chrbta, najčastejšie streľba. Okrem toho človek zažíva pocity ťahania v oblasti chrbta a nemôže sa normálne pohybovať, pričom si vyberie jednu pohodlnú polohu. Takéto pocity môžu byť príznakmi: ochorenia pľúc a urogenitálneho systému, posunutie medzistavcových platničiek, renálna kolika, svalové napätie.
 3. Chronické - neustále nepríjemné pocity v oblasti chrbta, ktoré po užití liekov proti bolesti na krátky čas zmiznú, ale potom sa znova vrátia. Označujú spondylózu, osteomyelitídu, nádory a metabolické poruchy.
 4. Bolestivá bolesť v dolnej časti chrbta - vzniká náhle, ale trvá dlho. Slabé bolestivé pocity sú príznakmi myozitídy, nadmerného napätia alebo hypotermie svalov;
 5. Vysídlené - vyskytujú sa pri ochoreniach hrubého čreva, panvových orgánov, pankreasu alebo nádorov.
Akútna bolesť dolnej časti chrbta je príznakom posunu medzistavcových platničiek

Dôležité! Ťažkosť v dolnej časti chrbta je tiež príznakom zápalového procesu vnútorných orgánov alebo svalov.

Je naliehavé konzultovať s lekárom, ak je bolesť chrbta lokalizovaná v jednej oblasti, je chronická a súčasne sa vyskytuje necitlivosť a slabosť končatín.

Dôvody

Existuje niekoľko skupín rôznych príčin, ktoré môžu spôsobiť bolesti chrbta. Delia sa na prirodzené a patologické alebo získané.

Medzi prírodné patria:

 • vážna fyzická námaha - v dôsledku akumulácie kyseliny mliečnej stráca svalové tkanivo elasticitu a začína napučiavať;
 • sedavá práca - v dôsledku nedostatku pohybu a v dôsledku toho obehových porúch sa v dolnej časti chrbta objavuje ťažkosť;
 • poruchy tráviaceho systému, ktoré môžu vyžarovať do chrbta;
 • dlhý pobyt v chlade - nízka teplota spôsobuje zmršťovanie ciev a spomaľuje prietok krvi, čo spôsobuje nepohodlie;
 • stres - s týmto javom sa svaly chrbtice podrobujú kŕčom, čo spôsobuje pocit stláčania a nepohodlia.
Patológie obličiek môžu vyvolať výskyt bolesti dolnej časti chrbta

Patologické príčiny zahŕňajú:

 • ochorenia chrbtice - negatívne procesy v ňom vedú k vážnym ochoreniam, ktoré sprevádzajú neustále nepohodlie;
 • cievne ochorenia a srdcové choroby - ak sú kŕče sústredené v oblasti lopatiek a pod nimi a sú sprevádzané aj pocitom zvierania, poklesu tlaku a dýchavičnosti, ide o príznaky aterosklerózy a ischémie;
 • zápal sedacieho nervu - ak je v dolnej časti chrbta ostrá bolesť a človek môže byť len v jednej polohe, s najväčšou pravdepodobnosťou je tento nerv prechladnutý;
 • zápal urogenitálneho systému - nefritída, kolpitída, endometritída a iné ochorenia spôsobujú opuch orgánov a ich tkanív v oblasti pása;
 • zápal svalov;
 • trauma;
 • ochorenia bronchopulmonálneho systému.

Dôležité! Vzhľadom na odlišnú štruktúru a vlastnosti tela u žien a mužov môže byť bolesť chrbta v nich príznakmi úplne odlišných procesov.

Bolesť dolnej časti chrbta u mužov môže súvisieť s:

 • patológie v obličkách;
 • problémy s reprodukčným systémom;
 • následky traumy.
Chrbát v driekovej oblasti môže bolieť z nadmernej fyzickej námahy

Bolesť dolnej časti chrbta u mužov nad 35 rokov je veľmi častá, pretože v tomto veku sú ohrození, preto by ste sa pri najmenších príznakoch mali obrátiť na kliniku. Riziková skupina zahŕňa aj mužov, ktorí:

 • zapojiť sa do fyzickej práce;
 • viesť sedavý životný štýl;
 • majú nadváhu a zlé návyky;
 • majú slabú imunitu.

Na akého lekára sa obrátiť v prípade problémov? V prvom rade k terapeutovi, ktorý po obdržaní prvotných údajov a analýz pošle pacienta k špecialistovi na infekčné choroby, gastroenterológovi, kardiológovi, urológovi, nefrológovi, neuropatológovi alebo proktológovi.

Ženy tiež často pociťujú bolesti krížov, ale dôvody môžu byť úplne iné ako u mužov.

Neexistuje jediná odpoveď, môže to byť:

 1. Predmenštruačný syndróm alebo kŕče počas menštruácie – v dôsledku meškania, hormonálneho zlyhania, kontrakcií maternice, napätia a opuchu tkanív urogenitálneho systému dochádza k napätiu panvy a bolestiam chrbta v driekovej oblasti.
 2. Tehotenstvo – v dôsledku nárastu telesnej hmotnosti dochádza k zvýšenému tlaku na chrbticu ženy, a to vedie u žien k napätiu v krížoch. Malo by sa spomenúť, že v počiatočných štádiách môže byť ťažkosť a bolesť v dolnej časti chrbta signálom hrozby potratu, preto, keď sa objavia, okamžite sa poraďte s lekárom;
 3. Po pôrode - ak malo dievča pred pôrodom problémy s chrbticou, potom po pôrode nezmiznú, ale majú tú zvláštnosť, naopak, zintenzívňujú sa v dôsledku možného posunutia platničiek stavcov alebo ich zovretia.
 4. Gynekologické ochorenia - bolesť v dolnej časti chrbta u žien, ktorá sprevádza všetky zápalové procesy v orgánoch genitourinárneho systému, sa vyskytuje bez ohľadu na zaťaženie. Kvôli nim je v dolnej časti chrbta ťažkosť a bolestivá bolesť. Ak je v dolnej časti chrbta akútna bolesť, je to príznak prasknutia vaječníkov alebo mimomaternicového tehotenstva.
 5. Problémy s vnútornými orgánmi a chrbticou.

Riziková skupina žien zahŕňa dámy, ktoré:

 • majú infekcie genitourinárneho systému;
 • črevá sú nestabilné;
 • existujú nádorové ochorenia;
 • sedavá práca;
 • komplikácie po prechladnutí;
 • fyziologické zmeny;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • zvýšená telesná hmotnosť;
 • skúsenosti s epidurálnou anestézou v minulosti.

Okrem chorôb a zápalových procesov v tele existuje množstvo provokujúcich faktorov, ktoré spôsobujú bolesť v dolnej časti chrbta:

 • hypotermia;
 • sedavý životný štýl a zriedkavá fyzická aktivita;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • profesionálny šport, kulturisti, kulturisti, vzpierači by mali byť obzvlášť opatrní.

Ak patríte do jednej z rizikových skupín, mali by ste pravidelne cvičiť pod dohľadom kvalifikovaného trénera, ako aj byť sledovaný lekárom, vykonávať preventívne opatrenia zamerané na predchádzanie vzniku problémov s chrbtom.

Liečba

Ak už problémy s chrbtom vznikli, preventívne opatrenia nepomôžu. Mali by ste sa poradiť s lekárom, zistiť presnú príčinu a začať liečbu. Môžete použiť metódy tradičnej medicíny alebo sa môžete obrátiť na tradičnú, ale akékoľvek kroky by ste mali dohodnúť so svojím lekárom. Na ktorého lekára sa mám obrátiť? Najprv terapeutovi a po zistení dôvodov - úzkemu špecialistovi.

Ľudové prostriedky

Masáž môže pomôcť zmierniť bolesti chrbta v bedrovej oblasti

Tradičná medicína zahŕňa použitie niekoľkých metód boja:

 1. Masáž – masáž stuhnutého chrbta pomôže zmierniť napätie a opuchy. Môžete si urobiť samomasáž, prípadne sa obrátiť na odborníka, ale len overeného, aby už vzniknuté problémy nezhoršoval.
 2. Fyzické cvičenia - pravidelné cvičenia a rozcvičky počas dňa sa vykonávajú na uvoľnenie svalov a uvoľnenie napätia vo svaloch.
 3. Obklady - na zmiernenie opuchu tkaniva by mali byť obklady vyrobené z kapusty, listov lopúcha a plantain. Po ich nasadení a omotaní chrbta teplou šatkou by ste si mali na pol hodiny ľahnúť v pokoji.

Tradičná medicína sa môže použiť aj ako profylaxia, aby sa predišlo vážnym problémom. Ak sa však bolesť chrbta v bedrovej oblasti zvyšuje a masáže, obklady a cvičenia neprinášajú úľavu, mali by ste sa okamžite poradiť s terapeutom.

Kontaktovanie lekára

Ak nepohodlie a boľavá bolesť v dolnej časti chrbta nezmiznú a tradičná medicína a masáže nepomáhajú, ako sa liečiť? Najprv by ste sa mali poradiť s terapeutom a zistiť ich príčinu. Na diagnostiku sa chrbát vyšetruje niekoľkými spôsobmi:

 1. Na kontrolu zranení sa robia röntgenové snímky.
 2. Ultrazvukové vyšetrenia sa vykonávajú na vylúčenie chorôb a zápalov vnútorných orgánov. Na tento účel je možné vykonať aj MRI s CT.
 3. Všeobecné a biochemické analýzy.
 4. Na vylúčenie srdcových chorôb a porúch gastrointestinálneho traktu sa vykonáva EKG a gastroskopia.
Pri bolestiach chrbta v driekovej oblasti je potrebné ísť na diagnostiku k lekárovi

Po stanovení presnej diagnózy sú pacientovi predpísané vhodné liečebné opatrenia:

 • problémy s chrbticou, kĺbmi a svalmi sa liečia nesteroidnými liekmi, kurzami terapeutických cvičení a masáží;
 • kardiovaskulárne ochorenia sa liečia obmedzením fyzickej aktivity a predpisovaním vhodných liekov;
 • choroby tráviaceho traktu znamenajú dodržiavanie prísnej diéty a liekov, ktoré obklopujú črevá;
 • bronchopulmonálne patológie sa liečia antibakteriálnymi a antivírusovými liekmi;
 • problémy panvových orgánov - antimikrobiálne látky a fyzioterapia.

Okrem toho by ste sa mali zaoberať aj prevenciou:

 • nenosia váhu;
 • vždy držte chrbát rovno;
 • spať na tvrdom matraci;
 • vyhnúť sa podchladeniu, stresu a prejedaniu;
 • liečiť akútne ochorenia včas.

Bolesti chrbta ľahko predídete včasnou prevenciou: správnou životosprávou, pravidelným miernym cvičením – to všetko pomôže predchádzať problémom s chrbtom a zmierniť už existujúce.